Tekwill în Fiecare Școală
en

Programul „Tekwill în fiecare școală” a finalizat procesul de selecție a instituțiilor care se vor alătura inițiativei în anul de învățămănt 2021 – 2022.

Ne bucurăm să anunțăm că alte 157 școli au fost alese pentru a deveni membre ale proiectului, iar astfel,  le vor putea oferi elevilor oportunitatea de a studia profesiile viitorului și celor 390 de profesori noi – un program complex de dezvoltare continuă.

infographic

Din septembrie 2020, programul a fost implementat în 77 de instituții de învățământ secundar general din Republica Moldova, cu care vom continua colaborarea și în următorii anii de studii.

În total, la program vor fi conectate 234 școli și un total de 590 de profesori. De asemenea, numărul estimativ al elevilor care vor studia cel puțin unul din cele 6 cursuri disponibile pe platformă este de minim 20.000.

În perioada de studiu 2021 – 2022, elevii cu vârste cuprinse între 13-19 ani, vor studia cursuri precum: programarea algoritmilor, proiectare și dezvoltarea web, design grafic, inteligență artificială, proiectarea și dezvoltarea aplicațiilor mobile și antreprenoriat.

Lista insituțiilor selectate, poate fi consultată în tabelul de mai jos.

Școli conectate la program
Sîngerei
Localitatea Regiunea
Centru de Creativitate și Agrement or. Sângerei Sîngerei
LT ”Luceafărul” or. Biruința Sîngerei
Școala Profesională com. Alexăndreni Sîngerei
Liceul Teoretic ”Olimp” or. Sîngerei Sîngerei
Anenii Noi
Localitatea Regiunea
LT ”Mihai Eminescu” or. Anenii Noi Anenii Noi
LT ”Emil Nicula” s. Mereni Anenii Noi
Gimnaziul ”Todirești” s. Todirești Anenii Noi
Gimnaziul ”Chirca” s. Chirca Anenii Noi
Gimnaziul ”Ciobanovca” s. Ciobanovca Anenii Noi
Liceul Teoretic "Olimp” s. Puhăceni Anenii Noi
Liceul Teoretic ”Ion Creangă” s. Hîrbovăț Anenii Noi
Mun. Bălți
Localitatea Regiunea
LT ”Ion Creangă” or. Bălți Mun. Bălți
LT ”D. Cantemir” or. Bălți Mun. Bălți
LT ”Lucian Blaga” or. Bălți Mun. Bălți
LT ”George Coșbuc” or. Bălți Mun. Bălți
Gimnaziul ”Alexandru Ioan Cuza” or. Bălți Mun. Bălți
Gimnaziul ”nr. 7” or. Bălți Mun. Bălți
Gimnaziul ”nr. 14” or. Bălți Mun. Bălți
Gimnaziul ”nr. 9” or. Bălți Mun. Bălți
Liceul Teoretic "Mihai Eminescu" or. Bălți Mun. Bălți
Liceul Teoretic "Nicolai Gogol" or. Bălți Mun. Bălți
Liceul Teoretic "Ştefan cel Mare" or. Bălți Mun. Bălți
Liceul Teoretic ”Aleksandr Pușkin” or. Bălți Mun. Bălți
Liceul Teoretic ”Maxim Gorki” or. Bălți Mun. Bălți
Liceul Teoretic ”Mihail Lomonosov” or. Bălți Mun. Bălți
Liceul Teoretic ”Vasile Alecsandri” or. Bălți Mun. Bălți
Școala Profesională ”nr. 5” or. Bălți Mun. Bălți
Cahul
Localitatea Regiunea
LT ”Alexei Mateevici” s. Alexandru Ioan Cuza Cahul
LT ”Petr Rumeanțev” or. Cahul Cahul
LT ”Mihail Sadoveanu” s. Giurgiulești Cahul
Gimnaziu - Grădiniță ”Lesea Ukrainka” s. Lucești Cahul
Gimnaziul "Alecu Russo" s. Ursoaia Cahul
Gimnaziul "Dimitrie Cantemir" s. Tartaul de Salcie Cahul
Gimnaziul "Ion Neculce" s. Baurci - Moldoveni Cahul
Gimnaziul ”Alecu Mare” s. Slobozia Mare Cahul
Gimnaziul ”Aleksadr Pușkin” s. Burlăceni Cahul
Gimnaziul ”Alexandru cel Bun” s. Larga Nouă Cahul
Gimnaziul ”Alexandru Ioan Cuza” s. Roșu Cahul
Gimnaziul ”Alexei Mateevici" s. Manta Cahul
Gimnaziul ”Grigore Racoviță” s. Andrușul de Sus Cahul
Gimnaziul ”Ion Creangă” s. Zîrnești Cahul
Gimnaziul ”Mihai Eminescu” s. Crihana Veche Cahul
Gimnaziul ”Mihail Kogălniceanu” s. Cotihana Cahul
Gimnaziul ”Mircea cel Bătrân” s. Moscovei Cahul
Gimnaziul ”Nichita Stănescu” s. Pașcani Cahul
Gimnaziul ”Nicolae Iorga” s. Burlacu Cahul
Gimnaziul ”Ștefan cel Mare” s. Pelinei Cahul
Gimnaziul ”Ștefan cel Mare” s. Văleni Cahul
Gimnaziu-Grădiniță ”Serghei Rahmaninov” or. Cahul Cahul
Gimnaziu-Grădiniţă "B. P. Haşdeu" s. Tătărești Cahul
Gimnaziu-Grădiniță ”Igor Crețu” s. Găvănoasa Cahul
Liceul Teoretic ”Academician Ion Bostan” s. Brînza Cahul
Liceul Teoretic ”Dimitrie Cantemir” or. Cahul Cahul
Liceul Teoretic ”Ioan Vodă” s. Bucuria Cahul
Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” or. Cahul Cahul
Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” s. Slobozia Mare Cahul
Liceul Teoretic ”Vasile Alecsandri" s. Colibași Cahul
Școala Profesională ”nr. 1” or. Cahul Cahul
Cantemir
Localitatea Regiunea
LT ”Dimitrie Cantemir” or. Cantemir Cantemir
Gimnaziul ”Mihai Eminescu” or. Cantemir Cantemir
Călărași
Localitatea Regiunea
LT ”Mihail Sadoveanu” or. Calărași Călărași
Gimnaziul ”Bahmut” or. Călărași Călărași
Gimnaziul ”Rădeni” s. Rădeni Călărași
Căușeni
Localitatea Regiunea
LT ”Mihai Eminescu” or. Căușeni Căușeni
LT ”Alexei Mateevici” s. Zaim Căușeni
LT ”Meșterul Manole” s. Sălcuța Căușeni
Gimnaziul ”Alexandru Sturza” s. Ucrainca Căușeni
Gimnaziul ”Cîrnățenii Noi” s. Cîrnățenii Noi Căușeni
Gimnaziul ”Ion Ungureanu” s. Opaci Căușeni
Liceul Teoretic ”Aleksandr Pușkin” or. Căușeni Căușeni
Liceul Teoretic ”Ștefan cel Mare și Sfânt” s. Taraclia Căușeni
Mun. Chișinău
Localitatea Regiunea
LT ”Elena Alistar” or. Chișinău Mun. Chișinău
LT ”Gheorghe Ghimpu” s. Colonița Mun. Chișinău
LT ”Mircea Eliade” or. Chișinău Mun. Chișinău
LT ”Iulia Hașdeu” or. Chișinău Mun. Chișinău
LT ”Mihail Sadoveanu" or. Chișinău Mun. Chișinău
LT ”Vasil Levski” or. Chișinău Mun. Chișinău
LTR ”Aristotel” or. Chișinău Mun. Chișinău
LT ”Pro Succes” or. Chișinău Mun. Chișinău
Gimnaziul #102 s. Brăila Mun. Chișinău
LT ”Da Vinci” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul de Limbi Moderne și Tehnologii Informaționale ”Socrate” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul ”Prometeu-Prim” or. Chișinău Mun. Chișinău
LT ”Litterarum” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic "Spiru Haret" or. Chișinău Mun. Chișinău
Instituția Publică Liceul Teoretic "Anton Cehov" or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Constantin Negruzzi” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Dimitrie Cantemir” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Gheorghe Asachi” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Grătiești” com. Grătiești Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Ion Creangă” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Miguel de Cervantes Saavedra” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Mircea cel Bătrân” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Natalia Gheorghiu” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Petru Rareș” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Ștefan cel Mare” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic ”Vasile Alecsandri” or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul Teoretic "Mihai Viteazul" or. Chișinău Mun. Chișinău
Liceul-Grădiniță "Kiril şi Metodii" or. Chișinău Mun. Chișinău
Școala de Formare TiFS Mun. Chișinău
Cimișlia
Localitatea Regiunea
LT ”Mihai Eminescu” or. Cimișlia Cimișlia
Gimnaziul ”Gradiște” s. Gradiște Cimișlia
Criuleni
Localitatea Regiunea
LT ”Măgdăcești” s. Măgdăcești Criuleni
Gimnaziul "Regele Mihai I " s. Cimișeni Criuleni
Gimnaziul ”Drăsliceni” s. Drăsliceni Criuleni
Liceul Teoretic ”Boris Dînga” or. Criuleni Criuleni
Liceul Teoretic ”Cruglic” s. Cruglic Criuleni
Liceul Teoretic ”Mălăiești” or. Criuleni Criuleni
Liceul Teoretic ”Mihai Stratulat” s. Boșcana Criuleni
Gimnaziul ”Ion Sârbu” s. Mașcăuți Criuleni
Drochia
Localitatea Regiunea
Gimnaziul ”Maramonovca” s. Maramonovca Drochia
Gimnaziul ”Viorel Cantemir” s. Sofia Drochia
Gimnaziul ”nr. 2” or. Drochia Drochia
Gimnaziul ”Zgurița" s. Zgurița Drochia
Liceul Teoretic ”Ion Creangă” or. Drochia Drochia
Edineț
Localitatea Regiunea
LT ”Mihai Eminescu” or. Edineț Edineț
Liceul Teoretic "Pan Halippa ", filiala Volodeni s. Volodeni Edineț
Fălești
Localitatea Regiunea
LT ”Ștefan cel Mare” s. Navîrneț Fălești
LT ”Ion Creangă” or. Fălești Fălești
Gimnaziul ”Eugen Coșeriu” s. Catranîc Fălești
Gimnaziul "Grigore Vieru" or. Fălești Fălești
Gimnaziul ”Mihai Corlăteanu” s. Glinjeni Fălești
Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” or. Fălești Fălești
Florești
Localitatea Regiunea
Gimnaziul ”Temeleuți” s. Temeleuți Florești
LT ”Miron Costin” or. Florești Florești
Gimnaziul ”Roșietici” s. Roșietici Florești
Gimnaziul ”Cașunca” s. Cașunca Florești
Gimnaziul ”Vertiujeni” s. Vertiujeni Florești
Liceul Teoretic ”Ion Creangă” or. Florești Florești
Liceul Teoretic ”Ștefănești” s. Ștefănești Florești
Glodeni
Localitatea Regiunea
Gimnaziul ”Petrunea” s. Petrunea Glodeni
LT ”Balatina” com. Balatina Glodeni
Gimnaziul ”Cuhnești” s. Cuhnești Glodeni
Gimnaziul ”Fundurii Vechi” s. Fundurii Vechi Glodeni
Liceul Teoretic ”Lev Tolstoi” or. Glodeni Glodeni
Liceul Teoretic ”Vasile Coroban” or. Glodeni Glodeni
Hîncești
Localitatea Regiunea
LT ”Universum” s. Sărata Galbenă Hîncești
LT ”Ștefan Holban” com. Cărpineni Hîncești
Gimnaziul "Sergiu Andreev" s. Cioara Hîncești
Gimnaziul ”Dancu” or. Hîncești Hîncești
Gimnaziul ”Fundul Galbenei” s. Fundul Galbenei Hîncești
Liceul Teoretic "Mihai Eminescu" or. Hîncești Hîncești
Liceul Teoretic "Mihail Sadoveanu" or. Hîncești Hîncești
Ialoveni
Localitatea Regiunea
LT ”Petre Ștefănucă” or. Ialoveni Ialoveni
LT ”Gheorghe Palade” s. Puhoi Ialoveni
LT ”Ion Pelivan” s. Răzeni Ialoveni
Gimnaziul ”Mihai Eminescu” s. Ulmu Ialoveni
LT ”Ruseștii Noi” s. Ruseștii Noi Ialoveni
Gimnaziul ”Malcoci” s. Malcoci Ialoveni
LT ”Aurel David” s. Bardar Ialoveni
Gimnaziul ”Grigore Vieru” or. Ialoveni Ialoveni
Ocnița
Localitatea Regiunea
LT ”Mihail Sadoveanu” or. Ocnița Ocnița
Gimnaziul ”Bîrnova” s. Bîrnova Ocnița
Colegiul Agroindustrial ”Gheorghe Răducan” s. Grinăuți Ocnița
Gimnaziul "Ștefan cel Mare" s. Lipnic Ocnița
Orhei
Localitatea Regiunea
LT ”Mihail Lomonosov” or. Orhei Orhei
Gimnaziul ”Mitoc” s. Mitoc Orhei
LT ”Ion Luca Caragiale” or. Orhei Orhei
LT ”Alecu Russo” or. Orhei Orhei
LT ”Onisifir Ghibu” or. Orhei Orhei
Gimnaziul ”Vasile Lupu" s. Susleni Orhei
Rezina
Localitatea Regiunea
LT ”Alexandru cel Bun or. Rezina Rezina
Liceul Teoretic ”Ioan Sârbu” s.Ignatei Rezina
Rîșcani
Localitatea Regiunea
Gimnaziul ”Gheorghe Rîșcanu” or. Rîșcani Rîșcani
Liceul Teoretic "Liviu Damian" or. Rîșcani Rîșcani
Soroca
Localitatea Regiunea
LT ”Constantin Stere” or. Soroca Soroca
Gimnaziul ”Voloave” s. Voloave Soroca
Gimnaziul ”Dumitru Matcovschi” or. Soroca Soroca
Gimnaziul ”Holoşniţa” s.Holoșnița Soroca
Gimnaziul ”Nicolae Cornea” s. Zastînca Soroca
Strășeni
Localitatea Regiunea
LT "Mitropolit Nestor Vornicescu" s. Lozova Strășeni
Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” or. Strășeni Strășeni
Șoldănești
Localitatea Regiunea
LT ”Alexei Mateevici” or. Șoldănești Șoldănești
Ștefan Vodă
Localitatea Regiunea
LT ”Ștefan Vodă” or. Ștefan Vodă Ștefan Vodă
Gimnaziul ”Grigore Vieru” com. Purcari Ștefan Vodă
Gimnaziul ”Mihai Sîrghi" s. Cioburciu Ștefan Vodă
Liceul Teoretic ”Bogdan Petriceicu Hașdeu” s. Olănești Ștefan Vodă
Taraclia
Localitatea Regiunea
Gimnaziul ”Balabanu” s. Balabanu Taraclia
Gimnaziu - Grădiniță ”Dimitrie Cantemir” s. Aluatu Taraclia
Liceul Teoretic "Ivan Vazov" or. Taraclia Taraclia
Telenești
Localitatea Regiunea
LT ”Lucian Blaga” or. Telenești Telenești
Gimnaziul ”Valeriu Cordineanu" s. Chițcanii Vechi Telenești
Ungheni
Localitatea Regiunea
LT ”Gheorghe Asachi” or. Ungheni Ungheni
LT ”Ion Creangă” or. Ungheni Ungheni
Gimnaziul ”Morenii Noi” s. Morenii Noi Ungheni
LT ”Mihai Eminescu” or. Ungheni Ungheni
LT ”Vasile Alecsandri" or. Ungheni Ungheni
Gimnaziul ”Andrei Chivriga” s. Valea Mare Ungheni
Liceul Teoretic ”Eleda" or. Ungheni Ungheni
Liceul Teoretic Ruso-Român ”Aleksandr Pușkin” or. Ungheni Ungheni
Școala Profesională ”Ungheni” or. Ungheni Ungheni
Localitatea Regiunea
SCH
Școală TIFS (Special)
UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Localitatea Regiunea
Gimnaziu - Grădiniță ”G. Sîrtmaci” or. Ceadîr-Lunga UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Gimnaziul ”Baurci” s. Baurci UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Gimnaziul ”Beșghioz” s. Beșghioz UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Gimnaziul ”Dionis Tanasoglo” s. Chiriet - Lunga UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Gimnaziul ”Djoltai” s. Djoltai UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Gimnaziul ”P. Kazmalî” or. Ceadîr-Lunga UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Ceadîr-Lunga, s. Tomai, Gimnaziu s. Tomai UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Liceul Teoretic ”Boris Ianacoglo” s. Copceac UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Liceul Teoretic ”Guboglo” or. Ceadîr-Lunga UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Liceul Teoretic ”nr.2” or. Ceadîr-Lunga UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Liceul Teoretic ”S. I. Branovski” s. Copceac UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Liceul Teoretic ”V. Moșkov” or. Ceadîr-Lunga UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
Liceul Teoretic "S.I.Baranovscki" s. Copceac UTA Găgăuzia, r. Ceadîr-Lunga
UTA Găgăuzia, r. Comrat
Localitatea Regiunea
Comrat, Gimnaziu - Grădiniță ”Suleyman Demirel” UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul "Stepan Curoglo" or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul ”Budjac” s. Budjac UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul ”Congazcic” s. Congazcic UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul ”Dezghinja” s. Dezghinja UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul ”I. Sîncu” s. Cotovscoe UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul ”Mihail Tanasoglo” s. Kirsovo UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul ”Nicolai Cebanov” s. Congaz UTA Găgăuzia, r. Comrat
Gimnaziul ”Varvara Topal” s. Congaz UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”D. Celenghir” s. Avdarma UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”Dimitrie Caracioban” or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”Fiodor Ianioglo” s. Cioc-Maidan UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”Gavriil Gaidarji” or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”Mihail Tuzlov” or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”N. Tretiacov” or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”Todur Zanet” s. Congaz UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic Moldo-Turc ”Suleyman Demirel” s. Congaz UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”D.Mavrodi” or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul-Internat Regional Sportiv or. Comrat UTA Găgăuzia, r. Comrat
Liceul Teoretic ”D. Karacioban” UTA Găgăuzia, r. Comrat
UTA Găgăuzia, r. Vulcănești
Localitatea Regiunea
Gimnaziul ”S. Rudenco” or. Vulcănești UTA Găgăuzia, r. Vulcănești
Liceul Teoretic ”A. Doljnenko” or. Vulcănești UTA Găgăuzia, r. Vulcănești
Liceul Teoretic ”Ceșmekoy” s. Ceșmekoy UTA Găgăuzia, r. Vulcănești
Liceul Teoretic ”Luceafărul” or. Vulcănești UTA Găgăuzia, r. Vulcănești
Vulcănești, s. Etulia, Liceul ”S. P. Ekonomov” s. Etulia UTA Găgăuzia, r. Vulcănești
Dubăsari
Localitatea Regiunea
Liceul Teoretic "Vlad Ioviță" s. Cocieri Dubăsari
Liceul Teoretic ”Doroțcaia” s. Doroțcaia Dubăsari
Briceni
Localitatea Regiunea
Liceul Teoretic ”Caracușenii Vechi” s. Caracușenii Vechi Briceni
Liceul Teoretic ”nr.1” or. Briceni Briceni
Leova
Localitatea Regiunea
Liceul Teoretic ”Constantin Spătaru” or. Leova Leova
Liceul Teoretic ”Mihai Eminescu” or. Leova Leova
Nisporeni
Localitatea Regiunea
Liceul Teoretic ”Mircea Eliade” or. Nisporeni Nisporeni